dobry przepis = niebo w gębie

Get Adobe Flash player

Ciasto kruche

Ciasto wstawić do lodówki, albo do chłodnej spiżarni. Po wystudzeniu wałkuje się ciasto na posypanej mąką stolnicy równomiernie od środka we wszystkich kierunkach. Grubość ciasta na placki wynosi ½ cm na drobne ciastka 3 mm Ciasto na placki wałkuje się w prostokąty wielkości blaszki i na wałku przenosi na blachę.

Drobne ciastka kształtuje się wycinając je foremkami. Wykrojone przenosi się na blachę łopatką. Do kruchego ciasta blach nie trzeba smarować.

Ciasto kruche stosowane jest do wyrobu placków, mazurków, krążków pod torty, i drobnych ciastek.

Pieczenie powinno przebiegać w temperaturze 220–240°C.

Piekarnik powinien być równomiernie nagrzany, wówczas ciasto piecze się jednakowo na całej powierzchni, rumieni się równo i nie wytapia się tłuszcz.

W skład ciasta kruchego wchodzą:

tłuszcz, niekiedy śmietana, cukier i żółtka. Do ciast kruchych używamy mąki krupczatki, cukru–pudru, żółtek ugotowanych. Jeśli wyroby mają zachować kształt, np. babeczki, dodaje się żółtka surowe. Do ciasta kruchego można użyć margaryny, smalcu, ceresu, jednak najlepsze ciasto kruche uzyskamy dodając masło. Tłuszcz do ciast kruchych może wchodzić też z innymi składnikami, na przykład migdałami, orzechami. Każdy jednak tłuszcz dodawany do ciasta kruchego musi być świeży. Przy wyrobie ciast kruchych główną rolę gra zachowanie proporcji między tłuszczem a mąką 35–100 części tłuszczu na 100 części mąki.


Ciasto kruche przyrządza się w następujący sposób:

  1. Żółtka należy oddzielić od białek, ugotować na twardo i przetrzeć przez sito.
  2. Mąkę przesiać i odłożyć trochę do podsypania.
  3. Tłuszcz posiekać z mąką lub połączyć z mąką szybkimi ruchami rąk.
  4. Dodać żółtka i cukier, zagniatać krótko, aby połączyły się wszystkie składniki.