dobry przepis = niebo w gębie

Get Adobe Flash player

Domowe sposoby konserwowania mięsa

olej  ocet  peklowanie


Stosowanie zaprawy z oleju i warzywUmyte, oczyszczone i opłukane warzywa kroi się w talarki oraz miesza ze zmiażdżonymi przyprawami i olejem, a następnie wyrabia ręką, aby wydzieliły sok. Zaprawą tą naciera się i obkłada mięso, które należy przechowywać w chłodnym pomieszczeniu temperaturze nie wyższej niż +8°C. Ten sposób konserwowania chroni mięso przed zepsuciem na okres jednej doby. Stosuje się do mięsa baraniego, wołowego, końskiego.Przechowywanie mięsa w kwaśnym mleku lub w zaprawie z octuMięso wołowe i cielęce zalewa się słodkim mlekiem, tak aby jego powierzchnia była zupełnie przykryta. Mleko kwaśniejąc przeciwdziała psuciu się mięsa przez 2–3 dni. Sposób ten przyśpiesza dojrzewanie mięsa. Wołowinę, koninę, sarninę, baraninę i zająca bajcuje się w zaprawie z octu. Zaprawę otrzymuje się przez zagotowanie wody z pokrojoną w krążki z cebulą i przyprawami, schłodzenie oraz połączenie jej z octem.
Ostudzoną zaprawą zalewa się mięso ułożone w kamiennej misce i przechowuje się je przez 2–3 dni w porze letniej. W zimie okres ten przedłuża się do 5 dni. W czasie bajcowanie mięso kruszeje.
Można również przez krótki czas przechowywać mięso zawinięte w ściereczkę zwilżoną octem.PeklowanieW celu konserwowania mięsa na dłuższy czas, to jest na okres 8–20 dni, poddaje się je peklowaniu. Sposób ten może być stosowany do wieprzowiny, cielęciny, wołowiny (krzyżowa, mostek, ozory). Do peklowania należy sporządzić zalewę z soli wymieszanej z saletrą, cukrem i zmiażdżonymi przyprawami oraz z wody. Połowę stałych składników zalewy łączy się z wodą, połową zaś naciera się mięso. Mięso do peklowania należy: opłukać, odcisnąć z wody, osuszyć (kości usunąć). Następnie należy w mięso wetrzeć (ze wszystkich stron) połowę składników i ułożyć je w kamiennej, emaliowanej misce lub w drewnianym cebrzyku, przycisnąć denkiem, denko obciążyć. Mięso pozostawić na dwa dni w pomieszczeniu o temperaturze pokojowej. Pozostałą część składników wymieszać z zimną, przegotowaną wodą. Po 2 dniach zalać mięso zalewą. Następnie należy mięso wynieść do chłodnego pomieszczenia (4–8°C) i w czasie peklowania, trwającego 2–3 tygodnie, co drugi dzień obracać je, a cały czas trzymać obciążone i nakryte. Małe kawałki mięsa, ozory itp. Pekluje się 8–10 dni.