dobry przepis = niebo w gębie

Get Adobe Flash player

Kruche ciastka „polskie”


  ciasto:

  • 30 dkg mąki krupczatki
  • 20 dkg masła
  • 3 gotowane żółtka
  • 10 dkg cukru pudru

  nadzienie:

  • 30 dkg gęstego dżemu lub galarety porzeczkowej

  pomadka cytrynowa:

  • 10 dkg cukru
  • ½ łyżeczki octu 6%
  • 65 ml wody
  • cytryna lub kwasek cytrynowy

Sporządzić ciasto kruche: żółtka oddzielić od białek, razem z cedzakiem włożyć do rondla z wrzącą wodą w takiej ilości, aby żółtka były przykryte wodą. Trzymać około 15 minut w temperaturze 80°C, wyjąć, schłodzić, przetrzeć przez sito włosiane, zajmując na nim jak najmniejszą przestrzeń. Mąkę przesiać na stolnicę, włożyć masło, siekać z mąką szerokim nożem. Dodać żółtka, przesiany cukier puder, szybko zagnieść rozcierając dokładnie dłońmi wszystkie składniki i w ten sposób złączyć na jednolitą, gładką masę.

Ciasto zostawić w chłodnym miejscu pod przykryciem na 10 minut, po czym rozwałkować na grubość 1 cm w kształcie prostokąta 30x35 cm.

Wykroić trzy pasy 10x35 cm. Z jednego pasa wykroić 4 paski o szerokości 2 ½ cm. Szerokie pasy posmarować białkiem z obu stron wzdłuż długiego brzegu na przestrzeni 2 ½ cm. Nałożyć wąskie paski na miejsca posmarowane białkiem z obu stron szerokich pasów. Lekko przycisnąć palcami a szczypcami do cukru nałożone paski „poszczypać”, zdobiąc w ten sposób ich brzegi. Każdy podłużny pas przekroić w poprzek na dwie części, ułożyć na blasze przenosząc ze stolnicy na szerokim, długim nożu.

 


Wstawić do mocno nagrzanego piekarnika na 15 – 20 minut. Gdy ciasto jest upieczone i zrumienione na jasnozłoty kolor, należy go wyjąć. Zaraz zdjąć z blachy przy pomocy szerokiego noża, ułożyć na deseczce lub na stolnicy. Galaretkę lub dżem porzeczkowy lekko podgrzać, aby uzyskała konsystencję na wpół skrzepłą, nakładać łyżką na środek pasów między zdobionymi brzegami, wyrównać, zastudzić.

Przyrządzić pomadkę cytrynową albo gdy mamy pomadkę przechowywaną podgrzać ją lekko w małym naczyniu, w czasie podgrzewania pomieszać, aby masa była na wpół płynna (nie za rzadka), włożyć do rożka zwiniętego z pergaminu (otwór na końcu powinien być mały, aby pomadka lała się bardzo cienkim strumieniem).

Tak przygotowaną pomadką ozdabiać ciasto w poprzek pasa, kreśląc nieregularne linie. Gdy pomadka zastygnie, przechowywać ciasto w całości w chłodnym miejscu przez kilkanaście godzin. Na drugi dzień kroić ostrym nożem w poprzek ciasta na kawałki o szerokości 3 cm. W czasie krojenia za każdym razem nóż wycierać o zwilżoną, czystą ściereczkę. Dżem, o ile nie ma żywego, czerwonego koloru, można zabarwić na czerwono barwnikiem (z proporcji tej otrzymuje się około 30 ciastek).