dobry przepis = niebo w gębie

Get Adobe Flash player

Potrawy z kasz sypkich

 

Aby uzyskać bardzo sypką kaszę krakowską i gryczaną łamaną, należy je zatrzeć białkiem lub całym jajkiem. Kaszę miesza się starannie z białkiem lub jajem, rozciera dłońmi tak, aby białko otoczyło wszystkie ziarenka. W czasie gotowania białko ścina się i zapobiega sklejaniu ziaren kasy, która po ugotowaniu rozsypuje się.
 
Po zatarciu należy kaszę przesuszyć w piekarniku, rozbić grudki, które zwykle się tworzą, a następnie wrzucić na wrzącą wodę i dalej postępować w wyżej opisany sposób. 
 
Kasze przyrządzane na sypko podaje się jako danie samodzielne, jako dodatek do potraw mięsnych lub rybnych, albo używa się na różne zapiekanki i budynie.
Kasze sypkie przyrządza się w następujący sposób: 
  1. Kaszę oczyścić i odmierzyć, odmierzyć odpowiednią ilość wody, tj. 1 ÷ 2 razy tyle, ile wynosi objętość kaszy (zależnie od jej rodzaju).
     
  2. Odmierzoną ilość wody zagotować z dodatkiem soli, dodać tłuszczu w ilości 5 – 10% w stosunku do ciężaru kaszy (aby zwiększyć sypkość kaszy). Wsypać opłukaną kaszę na wrzącą wodę, zamieszać, gotować powoli, aż zgęstnieje i wsiąknie w nią woda.
     
  3. Ponownie zamieszać, wstawić naczynie z kaszą do dobranego wielkością drugiego naczynia z wrzącą wodą, przykryć i w ten sposób dogotować.
     
  4. Można również wypiekać kaszę w piekarniku, lecz w ten sposób obniża się wartość dietetyczną kasz, gdyż wysoka temperatura i środowisko suchego powietrza przyczyniają się donadmiernego ścięcia białka i wysuszenia kaszy.